Weber Karbüratör Nedir? Ayarı, Fiyatı ve Tamir Takımı

0

Weber, otomotiv sektörüne yönelik ürettiği farklı karbüratör tipleriyle ün kazanmış bir yedek parça tedarikçisi. Kendisini diğer radyatörlerden ayırarak öne çıkaran ve tercih edilmesini sağlayan bir takım özellikleri mevcut. Weber karbüratör, özellikleri ve çok daha fazlası ile içeriğin devamında bulunmakta.

Weber karbüratör, yüksek güç elde etmek isteyen motorlara yönelik tasarlandı. Ancak yüksek oranda güç ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda yakıt tüketimini de arttırmakta. Sağladığı performans ile bir otomobilden daha fazlasını isteyenlerin tek alternatifi durumunda.

Karbüratör gücü tek başına üretemez. Bu nedenle gücü destekleyecek artı parametrelere ihtiyaç duyar. Motorlardaki klasik benzin motoru yerine elektrikli benzin pompalarının tercih edilmesi ya da açı kaydırıcı kasnaklar için yağlı kasnak yerine dereceli kasnaklara yönelmek, mevcut gücü destekler nitelikte olmakta.

Weber karbüratör, kendi içinde yapısal farklılıklar gösterir ve genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar:

 1. Çift Boğazlı: Biri Büyük, Diğeri Küçük Yapı
 2. Dört Boğazlı: İkisi Büyük, Diğer İkisi Küçük Yapı

Karbüratör devreye girmeden önce motorun uygun zamanlarını bekler. Normal bir benzinli motor 4 zamandan oluşur. Bunlar sırayla:

 • Emme Zamanı
 • Sıkıştırma Zamanı
 • Ateşleme (iş) Zamanı
 • Egzoz Zamanı 
Weber Karbüratör Ayarı

Weber Karbüratör Ayarı

Weber karbüratörü diğer karbüratörlerden ayıran en büyük özellik bu noktada ortaya çıkıyor. Klasik radyatörlerde emme zamanında emme kanalları açılarak, pistona hava – yakıt karışımı gönderilir ve sıkıştırma zamanına geçerek ateşleme başlangıcı oluşturulur.

Weber karbüratör, tercihe göre çift ya da dört boğazlı olabildiğinden, emme kanallarının tamamı aynı anda açılmakta ve böylece ateşleme daha kuvvetli olup, daha yüksek oranda bir güç ortaya çıkmakta. Gaz kelebekleri normal radyatörlerde dikey iken, burada paralel şekilde konumlandığından hepsi aynı anda rahat bir şekilde açılabiliyor.

Weber Karbüratörün Ayarı Nasıl Yapılır?

Weber karbüratör ayarı diğerlerinden biraz daha farklı bir yapıda. Klasik karbüratörler üzerinde bir ayar vidası bulunur. Bu vida ile rölanti kolayca düşürülüp arttırılabilir. Hava – yakıt karışım oranını tutturmak fazlası ile detay bilgi gerektirmekte. Bu nedenle bu karbüratörde ayar yöntemi için clip cihazının kullanılması tavsiye edilir.

Karbüratör Ayar Değerleri

 • Karbüratör Boğaz Çapı: 32 – 36 mm Aralığında
 • Venturi Çapı: 26-37 mm Aralığında
 • Yakıt Memesinin Çapı: 127-137 mm Aralığında
 • Hava Memesi: 125 – 170 mm Çapında
 • Rölanti Memesi: 45 – 60 mm Çapında
 • Plastik Şamandıra: 35,3 mm Çapında

Değerler, hava basınç değerlerinin ortalaması baz alınarak hazırlandı. Bu nedenle çok soğuk bölgelerde yaşayanların, en üst çapı kullanması gerekirken, sıcak bölgelerde yaşayanların ise en alt çapı kullanmaları tavsiye edilir. Çünkü çap genişledikçe, içeriye giren hava-gaz karışımı artar. ve bu durum performansa etki eder. Ancak yakıt tüketiminde oluşacak artışın da göz ardı edilmemesi gerekir.

Weber Karbüratör ve Tamir Takımı Fiyatı

Weber karbüratörler, günümüzde çift ya da dört boğazlı seçenekleri ile ortalama 900 – 1500 civarında satılmakta. Karbüratörün genellikle arıza çıkaran parçaları sırasıyla contalar, diyaframlar ve iğne valfi grubu şeklinde.

Tamir takımı set halinde temin edilebilir. Üstelik 40 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilir. Ancak, contaların yüksek alaşımlı olmasına ayrıca dikkat edilmeli. Aksi durumda karşılaşacağı ısının etkisiyle erimesi kaçınılmaz olur.

Yazar Hakkında

Cevap Yaz...