Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir?

0

Dizel motora sahip araçların en kritik parçalarından biri olan mazot pompası, arıza yaptığında oldukça can sıkıyor. Bunun nedeni ise aracın çalışabilmesi için hayati bir öneme sahip olması denebilir. En çok arızalanan parçalardan biri olan bu pompa, aracın çalışması için ihtiyaç duyulan mazotun depodan motora iletilmesini sağlamakla görevli.

Mazot pompası arızası pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Ancak, kalitesiz mazot kullanımı bu nedenlerin başında yer almakta. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olması nedeniyle günümüzde araç sahiplerinin çoğu, uygun fiyatlı yakıtları tercih etmekte. Tasarruf edildiği düşünülerek alınan bu kalitesiz mazotlar, mazot pompasının çalışmasını zorlaştırarak arızalanmasına neden oluyor.

Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kalitesiz mazot kullanımı arızanın oluşumunda büyük bir paya sahip olsa da, arızayı hep bu nedene bağlamak yanlış olur. Uzun süreli kullanımlar sonucunda parçada oluşan yıpranma, aracı sürekli yüksek devirde kullanarak zorlamak ya da ani hızlanmalar gerçekleştirmek, pompanın arızalanmasına neden olabilmekte.

Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pompa arıza belirtileri göstermeye başladığında hiç zaman kaybetmeden bir oto servisine gitmek gerekir. Çünkü bakımın ertelenmesiyle arıza giderek büyümekte. Zamanla tehlikeli bir hale gelebilen ve yakıt masraflarını da arttıran mazot pompasının arıza belirtileri şu şekilde:

  • Yakıt tüketiminin artması,
  • Motorun eskiye göre daha zor çalışması,
  • Egzozdan siyah duman çıkmaya başlaması,
  • Aracın hızlanmakta zorlanması,
  • Araç rölantide çalışırken sürekli gaz vermeye ihtiyaç olması,
  • Gaza basıldığında tekleme veya boğulma gibi sorun yaşanması.

Pompa Arızası Nasıl Giderilir?

Mazot pompası arızası mekanik bir problem olduğundan, araç sahibinin müdahale etmesi neredeyse imkansız. Yapılacak en doğru şey, aracı hiç zaman kaybetmeden yetkili bir servise veya güvenilir bir oto servisine götürmek olacak. Neyse ki, pompayı tamir etmek ya da değişimini yapmak oldukça kolay bir işlem.

Yazar Hakkında

Cevap Yaz...