Benzin Enjektörü Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Temizlenir?

0

Benzin deposundan benzin galerisine iletilecek benzini ve bu benzinin oranını ince bir şekilde ayarlayan araç içi elemanlara benzin enjektörü denir. Benzin enjektörleri genellikle rail borusuna takılı vaziyette çalışır. Sanayi dilinde buna sık sık yakıt (benzin) galerisi de denir.

Arabaların iç aksamında yaygın olarak kullanılan, çoklu ve direkt enjeksiyon sistemi olmak üzere 2 tip enjeksiyon sistemi bulunmakta. Çoklu enjeksiyon sistemi birden fazla enjektörü içeren, daha detaysız ve ufak yapıdayken direkt enjektörlerde durum bunun tam tersi. Direkt enjektörler daha büyük yapıda olup, daha yüksek gerilimle çalışırlar.

Benzin Enjektörü Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Benzin enjektörleri, benzini emme subabının hemen arkasına iletir. Basınç burada 4-5 bar civarında seyretmekte. Bu çalışma prensibinde, daha küçük ve basit enjektörler göze çarpmakta. Günümüz otomobillerinde en sık kullanılan benzinli motor yakıt enjeksiyon sistemleri, bu prensipte çalışmakta.

Benzin Enjektörü Nasıl Temizlenir?

Yakıtın yanması ya da ateşlenmesi sonucu kalan tortular ve artık maddeler, enjektör içinde birikime neden olur ve enjektörü tıkar. Yakıt filtresi tıkanan otomobil, ileride daha büyük aksaklıklar çıkana kadar sadece verim kaybetmekle kalmaz, kullanıcının cebini de olumsuz etkiler. Kalitesiz yakıt kullanımı, saf olmayan (içinde su, saman vb. bulunan) yakıt sarfiyatı benzin enjektörüne zarar verir. Bu gibi durumlar benzin enjektörünün temizlenmesini zorunlu kılar.

Benzin enjektörü temizliği usta bir ekip ya da tamir servisi tarafından yapılmalı. Enjeksiyon temizliği servislik durumda değilse, piyasada satılan çeşitli kimyasallar yardımıyla sorun giderilebilir. Günümüzde enjektöre takılmış yağ, kir ve pas gibi artıklar, her otomobil tamircisinde bulunabilecek kimyasallarla araç dışına atılabilmekte.

Yazar Hakkında

Cevap Yaz...