Airbag Nedir? Hava Yastığı Tamiri Nasıl Yapılır?

0

Herhangi bir kaza sonrasında, airbag yani hava yastıklarının açılması hayati öneme sahip. Hava yastığı açılan araçlar kaza sonrasında tamir edilebilir durumdaysa, hasar kaydındaki en büyük kalemi hava yastığı oluşturuyor. Yastığının değişimi yapıldığında, araca yüksek bir hasar kaydı işlenmesi veya dışarıda yaptırılması durumunda yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalınması nedeniyle bazı insanlar airbag hava yastığı tamiri yaptırmayı tercih ediyor.

Türkiye’de sıklıkla kaza esnasında hava yastıklarının açılmadığı haberleri verilir. Bu, genelde iki sebepten kaynaklanıyor. Birincisi hava yastıklarında herhangi bir sorun olmasa da, kaza anında yastıkların patlamasını sağlayan sensörlerin darbe almaması iken, ikinci neden ise açılmayan hava yastığının önceden tamir edilmiş olması oluyor.

Bu durum hava yastığı tamiri güvenilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Zira, emniyet kemeri ve hava yastığı otomobil içerisindeki kişilerin güvenliğini sağlıyor. Bunlardan birinin bile görevini yerine getirmemesi can kaybı ile sonuçlanabilmekte. Bu nedenle hava yastığının tamiri nasıl yapılır ve ne kadar güvenli bakalım.

Airbag Nedir?

Airbag Nedir?

Airbag Hava Yastığı Tamiri Nasıl Yapılıyor?

Düşünülenin aksine hava yastıklarını tamir etmek oldukça kolay. Öncelikle patlayan hava yastığı dikiliyor ve kaza anında şişmesini sağlayan gaz tüpü yenileniyor. Ancak hava yastığı tamirini tehlikeli hale getiren sorunlar, bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor.

Maalesef Türkiye’de hava yastığı tamiri, genellikle bu konuda uzmanlığı olmayan kişiler tarafından, oto sanayilerinin kuytu köşelerinde yapılıyor. Dikilen hava yastığını şişirebilecek güçte olmayan veya standartlara uymayan bir gaz tüpünün takılması, kaza anında hava yastığının açılmaması ya da yarım açılması gibi sorunlara neden oluyor.

Tamirat sonrasında gaz tüpünün sorunsuz olması tek başına yeterli değil elbette. Direksiyondaki hava yastığı için bir sorun teşkil etmiyor olsa da, ön göğüsteki hava yastığı patladığında göğüsün belli bir bölümünü parçalıyor. Böylece yerinden çıkarak yolcunun darbe alması önlüyor.

Ön göğüsteki hava yastığı tamiri yapılırken, parçalanan / yırtılan bölge plastik veya benzeri bir malzeme ile orijinal görünecek şekilde değiştiriliyor. Uzman ekspertizler tamir edilen ön göğüsleri kolayca fark edebiliyor olsa da, bu işlemi profesyonelce yapan ve anlaşılmasını neredeyse imkansız kılan yüzlerce kişi bulunuyor.

Ön göğüsteki bu kaplama, olması gerekenden daha sert yapıdaysa, hava yastığı patladığında bu bölgeyi parçalayamıyor. Hava yastığı açılmadığı için yolcunun hayatı büyük bir riske girerken, ön göğüste ciddi hasarlar oluşuyor.

Airbag Hava Yastığı Tamiri

Airbag Hava Yastığı Tamiri

Günümüzde araçlar, teknoloji ile birlikte hava yastığı patlaması durumunda arıza lambası yakıyor. Ancak tamirciler, hava yastıklarını tamir ettikten sonra bu arıza kodlarını siliyor. Yani, hava yastıklarının sökülmeden tamir edilmiş veya değiştirilmiş olduğunu, aracı bilgisayara bağlayarak anlamak pek mümkün olmuyor.

Hava Yastığı Tamiri Güvenilir Mi?

Hava yastığı veya gerçek adıyla airbag’in nasıl tamir edildiğinden bahsederken akıllara gelen ilk soru hava yastığı tamiri güvenilir mi oluyor.

Can güvenliği için yapılması gereken en doğru şey, hava yastığının tamiri değil, yenilenmesi olacak. Hava yastığı değişimi nedeniyle ciddi bir fatura ile karşı karşıya kalınıyor olsa da bu, can güvenliği için göze alınmalı. Eğer tamir ettirmek zorunda kalınıyorsa da, bu konuda kurumsallaşan firmaları tercih etmeye özen gösterilmeli.

Yazar Hakkında

Cevap Yaz...